7 princípov
7 Základných princípov červeného kríža
Ľudskosť, nestrannosť, neutralita, nezávislosť, dobrovoľná služba, jednota a svetovosť sú našimi siedmimi základnými princípmi. Tieto, na pohľad jednoduché slová, vyjadrujú dôvod existencie celého Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca.Základné princípy boli schválené XX. Medzinárodnou konferenciou Červeného kríža v októbri 1965 vo Viedni:
- Ľudskosť
Medzinárodné hnutie Červeného kríža sa zrodilo z túžby poskytovať pomoc bez diskriminácie všetkým raneným na bojiskách. Usiluje sa v národnom a medzinárodnom meradle zmierňovať utrpenie a predchádzať mu, kdekoľvek sa vyskytne. Cieľom hnutia je chrániť zdravie, život a vysoko si vážiť a ctiť človeka. Podporuje vzájomné porozumenie, spoluprácu a trvalý mier medzi národmi.
- Nestrannosť
Červený kríž nerobí rozdiel medzi štátnou príslušnosťou, rasou, náboženským vyznaním, sociálnym postavením a politickou príslušnosťou. Jediným jeho úsilím je zmierniť utrpenie, pričom uprednostňuje najsúrnejšie prípady.
- Neutralita
V záujme udržania všeobecnej dôvery Červený kríž sa nezúčastňuje na nepriateľských akciách, ani na politických, náboženských, rasových a svetonázorových rozporoch.
- Nezávislosť
Červený kríž je nezávislý. Národné spoločnosti pomáhajú pri humanitnej činnosti a rešpektujú zákony svojej vlastnej krajiny, musia si vždy zachovať svoju samostatnosť, ktorá im dovoľuje hocikedy konať podľa zásad Červeného kríža.
- Dobrovoľnosť
Červený kríž má dobrovoľný charakter, upriamuje sa na poskytovanie pomoci a nie je motivovaný snahou po zisku.
- Jednotnosť
V každej krajine môže byť len jedna národná spoločnosť Červeného kríža. Musí byť otvorená všetkým a musí vykonávať humanitnú činnosť na celom území svojej krajiny.
- Univerzálnosť
Červený kríž je svetová inštitúcia. V nej majú všetky národné spoločnosti rovnaké práva, zodpovednosť a povinnosť navzájom si pomáhať.